TRAFİK SİGORTASI
Trafik Sigortası Detayları
Trafik Sigortası nedir?
Trafik Sigortası neleri karşılar?
Trafik Sigortası ücretleri neye göre belirlenir?

Karayolları Trafik Kanunu’nun 2918 sayılı hükmünce, trafiğe çıkan bütün araçlar için yaptırılması zorunlu olan Trafik Sigortası, yaşanabilecek olası kazalarda karşı tarafın veya üçüncü şahısların hasar ve kayıplarını üstlenir.

Bu sigorta türü; zorunlu olarak bu sigortayı yaptırmış kişinin değil; karşı tarafın zararını karşılar. Araç sahiplerinin kendi zararlarını karşılaması için “Kasko Sigortası” yaptırması gerekir.

Kaza durumlarında karşı tarafın ve üçüncü şahısların hasar ve kayıplarının masrafları trafik sigortası poliçeniz tarafından ödenir. Karşılanan hasarlar; 

  • Trafik sigortası, karşı tarafın maddi hasarla sonuçlanan zararlarını karşılar. Aynı zamanda kamuya ait mallara vereceğiniz zararlar (elektrik direği, lamba vs.) ve üçüncü kişilere ait mallara vereceğiniz zararlar da (ev, dükkân vs.) sigorta kapsamındadır.
  • Kaza durumunda maddi hasarların yanı sıra fiziki zararlar da ortaya çıkabilir. Kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortasının teminatı altındadır. Yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraflar da trafik sigortası tarafından karşılanır.
  • Trafik sigortası, kaza sırasında vefat edenlerin defin masraflarını öder. Ek olarak vefat edenlerin eğer bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise bu süreçte destek alamadıkları için onların da zararlarını karşılar.
  • Kazada yaralanan kişilerin kısmi ya da süresiz çalışamaz duruma gelmesi halinde de trafik sigortası devreye girer. Kişinin ekonomik gelirinin kesilmesi ve baktığı kişilerin destekten yoksun kalması durumları güvence altına alınır.
  • Kazada suçlu değilseniz ve buna rağmen karşı taraf sizin haksız olduğunuzu iddia edip dava açıyorsa, trafik sigortası savunma masraflarınızı da karşılar. Mahkeme ve avukatlık ücretleri, poliçeniz tarafından teminat altına alınır.

Trafik Sigortası prim ücretleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından kişiye özel olarak yıllık belirlenmektedir. Ödenecek prim ücretleri aşağıda yer alan maddelere göre belirlenir:

  • Aracınızın bir önceki yıl hasarsızlık notu,
  • Aracın marka ve model özellikleri,
  • İl trafik yoğunluğu,
  • Sigorta yapılacak yıl için belirlenen prim tutarı,
  • Aracın kullanım amacı.

Trafik Sigortası prim ücretleri belirlenirken, tutarın değişkenlik göstermesinin en büyük sebebi “hasarsızlık indirimi”dir. Örneğin; aracınız ile önceki yıl bir kaza yapmadıysanız poliçe fiyatınıza belirli bir oranda indirim yansıtılacaktır. Ancak önceki yıl bir kazaya karıştıysanız ve bu kazada hatalı taraf sizseniz; tarafınıza hasarsızlık indirimi yansıtılmayacaktır.